NMKY

Lokakuu vaihtuu marraskuuhun ja koriskausi polkaistaan virallisesti käyntiin myös alueiden sarjoissa. Rovaniemen NMKY:n joukkueet avaavat kauden vauhdilla, sillä marraskuun ensimmäisenä viikonloppuna tulessa on peräti viisi joukkuetta!

Naisten edustusjoukkue matkaa sarja-avaukseen Ouluun, jossa vastaan asettuvat Vaajakosken Terä ja HoNsU Jyväskylästä. Viime kautta vuoden kokeneempi naisten edustusjoukkue kostuu tälläkin kaudella pääsääntöisesti seuran omista A-tytöistä, joita säestävät "Sallan karhu" Emilia Hoikkaniemi, Kuopion Linkin kasvatti Siiri "torni" Nuutinen, pieni mutta pippurinen rovaniemen kasvatti Riikka Määttä sekä muutama lupaava B-tyttö. Naisten kotiavaus pelataan lauantaina 10.11 Korkalovaaran salissa, tuolloin vastaan asettuu paikallisvastustaja Oulun NMKY.

Suuria muutoksia kokenut miesten edustusjoukkue avaa kauteensa Kiimingissä paikallista Rientoa vastaan sunnuntaina. RoNMKY:n joukkue koostuu pääsääntöisesti Rovaniemeläiskasvateista: Jaatinen, Kokkonen, Latva, Sundström nimet ovat kaikille rollonkorista seuraaville tuttuja. Myös valtionpalveluksessa oleva Viljami Härkönenkin nähtäneen kauden aikana RoNMKY:n muonavahvuudessa. Uusina miehinä joukkueessa nähdään Ynnin kasvatti Jani Vostrakov sekä HoNsU:n juniorikoulun läpi käynnyt Jere "Puuppolan Bryant" Graf. Kokoonpanoon tullan kauden mittaan nostamaan A- ja B-ikäisiä junioreita hakemaan kokemusta ja kovuutta miesten peleistä. Monta suurta ja hienoa persoonaa astui sivuun, nyt on aika tehdä uusia! Miesten edustusjoukkue avaa kotipelit lauantaina 17.11 ja sunnuntaina 18.11 jolloin vastassa on tuplaottelujen merkeissä Joensuun Kataja II.

Seuran juniorijoukkueista kautensa hienosti voitolla aloittaneet minitytöt matkaavat viikonloppuna Ouluun paikallisen NMKY:n vieraaksi. Minityttöjä valmentaa tälläkin kaudella oululaislähtöinen Oona Rukkinen.

C-tytöt matkaavat seuran monitoimimies Jere Grafin johdolla Tornioon avaamaan kauteensa Tornion PB-baskettia sekä Ylivieskan Kuubaa vastaan. C-tyttöjen ottelutahti tulee olemaan alkukaudesta yhtä kova kuin miesten sm-sarjassa, sillä joukkue pelaa kolmena peräkkäisenä viikonloppuna yhteensä kuusi peliä.

Ainoana joukkueena kautensa kotisalissa aloittavat B-pojat. Pelit pelataan Korkalovaaran isossa salissa lauantaina 3.11, RoNMKY:n pelien alkamisajat (oikeudet muutoksiin pidetään): klo 9.00 RoNMKY-Kuopion Linkki, klo 10.45 RoNMKY-Oulun NMKY I ja klo 17.30 RoNMKY-Oulun NMKY II.